Op dinsdag 24 maart 2026 gaan we samen aan de slag om jouw erfgoedinstelling toegankelijker te maken. In 2023 verscheen een internationale standaard (ISO) voor Plain Language, inmiddels vertaald naar een Nederlandse norm voor Duidelijke taal. Volgens die standaard moet de informatie in teksten relevant, vindbaar, begrijpelijk en bruikbaar zijn.* Dat geldt natuurlijk ook voor culturele instellingen: hoe zorg je dat iedereen welkom is en begrijpt waar je over vertelt?
*Bron: Ministerie van Algemene zaken, Dienst Publiek en Communicatie
Maaike Pilgram (Studio Pilgram) neemt ons deze dag mee in de masterclass over toegankelijke taal, waarin de volgende onderwerpen aan bod zullen komen:
- Wat hebben bezoekers van jouw erfgoedinstelling nodig? Ondersteund met gedragswetenschappelijke inzichten.
- Hoe speel je daarop in? En waarom gaat dit zo vaak mis?
- Waar moet een goede geschreven of gesproken tekst aan voldoen? Met onder andere het belang van een structuur.
- Het belang van ritme en stijl in geschreven teksten, hoe schrijf je een knaller van een eerste zin?
Over Maaike Pilgram
Maaike Pilgram schrijft toegankelijke teksten over kunst en geschiedenis. Of het nu gaat om tentoonstellingsteksten, objectlabels, pakkende filmscripts of audiotours. Met een achtergrond in zowel onderwijs als dramaturgie en meer dan 10 jaar ervaring in het schrijven van publieksteksten weet ze precies wat bezoekers van erfgoedinstellingen nodig hebben. Bezoek voor meer informatie de website van Studio Pilgram.
Programma
- 10:00 uur - Inloop
- 10:30 uur - Start masterclass
- 12:30 uur - Lunch, inclusief een bezoek aan het museum
- 13:30 uur - Vervolg masterclass
- 16:30 uur - Einde
De deelnemers worden gevraagd het volgende naar de masterclass mee te nemen:
- Een laptop of pen en papier (waar je zelf het liefste mee werkt).
- Een foto van een object uit jouw erfgoedinstelling mét de daarbij behorende publiekstekst zoals die momenteel aan bezoekers gepresenteerd wordt (al dan niet gesproken tijdens een rondleiding, via audiotour of geschreven op een tekstbord). Je hoeft de tekst niet zelf geschreven te hebben.
- Als je een Museumkaart hebt, neem deze dan mee voor het museumbezoek tijdens de lunchpauze.
Praktische informatie
- Datum en tijden: 24 maart 2026, 10:00-16:30 uur (de inloop is van 10:00 tot 10:30 uur)
- Locatie: Museum Boxtel (MUBO), Baroniestraat 18, Boxtel.
Het museum ligt op 11 minuten lopen van Station Boxtel.
Op het terrein van MUBO en in de directe omgeving is parkeren gratis. - Kosten: € 40,- per persoon. Dit is inclusief btw en lunch.
- Klik hier om naar het aanmeldformulier te gaan. Je kunt je aanmelden tot en met maandag 16 maart 2026. Je ontvangt een bevestiging van Erfgoed Brabant na inschrijving.
- Doelgroep: erfgoedinstellingen die hun teksten willen toegankelijk willen maken.
- Het museum is zowel met het ov als met de auto goed te bereiken, zie de website van het museum voor meer informatie over de bereikbaarheid.
- Heb je een vraag over de toegankelijkheid van de locatie? Neem dan contact op met Heleen Regenspurg van Erfgoed Brabant. Dan kijken we samen naar de mogelijkheden.
Over de reeks sociale toegankelijkheid
Deze masterclass is onderdeel van een reeks aan bijeenkomsten die Erfgoed Brabant de afgelopen jaren over het thema (sociale) toegankelijkheid (mede) organiseerde. In 2023 stond in drie online sessies de vraag centraal, ‘hoe zorg je ervoor dat iedereen zich welkom voelt op jouw erfgoedlocatie?’. In 2024 vond de masterclass "Inclusief rondleiden voor mensen met een visuele beperking" plaats op Kasteel Helmond. En in 2025 verkenden we in Het Noordbrabants Museum de (on)mogelijkheden van een prikkelarme openstelling. Met deze bijeenkomsten wil Erfgoed Brabant samen met het erfgoedveld de verschillende aspecten van toegankelijkheid verkennen en uitdiepen en daarmee de toegankelijkheid van erfgoedinstellingen vergroten.